Pěstovat můžeme ledacos


V minulosti nebylo ničím neobvyklým, že se kdekdo z našinců věnoval aspoň v malém nějakému tomu zahradničení. Bylo potřeba zajistit si obživu, časy bývaly mnohdy zlé, a to nejen tehdy, když přes nás kráčely nebo nás i doslova válcovaly dějiny, a tak se kdekdo pokoušel vypěstovat si něco k snědku.

list konopí

Za socialismu jsme se pak jako celek začali mít v otázce zásobení potravinami lépe. Samozřejmě vám tu nebudu lhát; kdeco tehdy bylo nedostatkové, podpultové nebo nesehnatelné, ale hlad nebyl. Ovšem právě kvůli oné nedostatkovosti provázené mnohdy i nekvalitou jsme se i v této etapě naší historie věnovali zahradničení. Pěstovali jsme si jak nějaké ty květy na okrasu, tak i zeleninu či dokonce ovocné stromy. A kdo ví, co všechno se tehdy na našich zahradách urodilo.

Určitě se tu objevovalo kromě toho, co se dalo sníst, někde i nějaké to konopí. A navzdory nedostatku kvalitního oblečení v prodejnách se domnívám, že ho tu lidé nepěstovali jenom proto, aby si z jeho vláken utkali látku a pak si z ní ušili něco na sebe. Spíše se pěstovalo proto, aby bylo pěstitelům na světě krásně, a to navzdory tomu, že podle oficiálních vyjádření nebyla pro socialistickou společnost drogová problematika typická.

A dnes? Dnes kdekdo zahradničí nadále. Někdo má svou zahrádku, někdo aspoň nějaký truhlík, a někdo se věnuje pěstování třeba i v nějaké zastrčené místnosti pod umělým osvětlením. A mnohdy si nepěstuje to, čeho už je na trhu dostatek, ale pořizuje si semena konopí. Protože jde o docela pohlednou rostlinu, kterou se lze kochat. Nebo se u nás tato samozřejmě i nadále pěstuje třeba pro textilní výrobu. Nebo ilegálně i k jinému účelu, to si nebudeme zapírat, že? Což by se dít nemělo, ale děje se to.

konopné listy

A protože někteří z nás chtějí konopí pěstovat, dají se sehnat i jeho semena. Protože na tom nic špatného není. Na tom pěstování. A že tuto rostlinu někdo zneužívá, s tím nic nenaděláme. Kvůli tomu nemá smysl tento prodej jakkoliv kriminalizovat. Protože kdybychom si tato semena koupit nemohli, stejně bychom drogový problém nevyřešili. Někdo by si je dovezl z ciziny a někdo třeba přesedlal na jiné ilegální drogy.

A tak si můžeme semena konopí kupovat. Konec konců je jenom na nás, zda se budeme výpěstky kochat nebo si jimi vygumujeme mozek.

Autor příspěvku: