Online na mateřské aneb ohrožení netholismem

Nedostatek kontaktu s lidmi
Mateřství. Bezpochyby nejkrásnější období v životě každé ženy. Samozřejmě všechno má nějaké ALE. Člověk je sociální tvor, žije ve společnosti, setkává se denně s lidmi. Netvrdím, že v momentě, kdy nastoupíte na mateřskou dovolenou, budete uvázaná doma bez kontaktu s lidmi. Ale určité omezení přijde. „Neuměla jsem si představit, že se budu cítit tak sama. I přesto, že jsem několikrát týdně vyrážela se synem za kamarádkami na kafíčko, chyběl mi kontakt s lidmi,“ přiznává maminka Sylva (29). A právě v tomto okamžiku sahají ženy po mobilním telefonu.
Všudypřítomná WiFi
V jedné ruce dítě, v druhé mobil
Žijeme v době sociálních sítí – Facebook, Instagram, Twitter. Sdílíme fotky a stavy, sledujeme zdi, pročítáme diskuse a zapomínáme žít v realitě. Někde poblíž je naše miminko a my jsme zakoukaní do telefonů, místo abychom pozorovali pokroky, které každý den náš potomek dělá. Chce to najít jistý kompromis. Projet v rychlosti třikrát za den Facebook je ještě v normě, ale koukat do telefonu celý den a večer i přesto, že na nás mluví partner, už v pořádku není. Může se jednat o závislost na internetu tzv.netholismus.
Občas offline
Máme chytré spotřebiče, telefony, aplikace,… A pokud se chcete ujistit, že opravdu nemáte problém vypnout WiFi nebo data, nastavte si v mobilu denní upozornění, kolik času jste na internetu strávili. Možná budete překvapeni. „Nedávno jsem zapomněla doma mobil a celý den jsem byla pryč. Ze začátku mě to vyděsilo, nemoct kdykoliv zavolat nebo napsat partnerovi!  Samozřejmě že někdo u sebe vždycky telefon má, abych mohla dát vědět, že jsem v pořádku. Po celém dni bez telefonu jsem se cítila tak nějak volně a ani večer jsem ho do ruky nevzala,“ říká Sylva (29). Zkuste ráno vypnout data a WiFi a užít si den offline.
Mobil v ruce
Žijme realitou
Jděte s prckem na procházku a rozhlížejte se kolem sebe, vyprávějte mu o okolí, zajděte do obchodu nebo do kavárny a mluvte s opravdovými lidmi. Užívejte si každé chvilky, kdy nemusíte sahat do kapsy pro telefon, protože cinknulo upozornění z Facebooku. Možná vás překvapí, jak skvělý den zažijete.
Jak často jsme online vy? A vypínáte internet alespoň na noc?

Online / od

Autor příspěvku: