Obchodovaní s komoditami aneb jak investovat do ropy, platiny a dalších komodit?

Zlato a stříbro považuje řada lidí za nejlepší investici, avšak komoditní burzy nenabízí pouze drahé kovy. Správně načasovaný obchod s ropou, kakaem nebo aluminiem tak může vydělat mnohem více peněz než unáhlený nákup zlata.

Co jsou komodity?

Typickými zástupci komodit jsou zlato, stříbro a další drahé a průmyslové kovy. Drahé kovy jsou velmi populární mezi investory, a proto se často označují jako investiční kovy. Nejedná se ale o trend posledních let, protože třeba zlato se jako uchovatel hodnoty používá přes čtyři tisíce let. Další významnou kategorií jsou energetické komodity, kam patří především ropa a zemní plyn. Ropa se mimochodem na burze obchoduje pod dvěma různými značkami: WTI (západotexaská ropa) a Brent (severomořská ropa).
Nejvíce obchodovanou komoditou na komoditních burzách je právě ropa. Druhé místo patří kávě, která je nejznámějším zástupcem zemědělských komodit. K nim patří také kakao, bavlna, cukr nebo třeba kukuřice. Poslední kategorií burzovně obchodovatelných komodit je maso.

rafinérie

Obchodování komodit

Obecně se uvádí, že komodity jsou méně volatilní než akcie, a tudíž i méně rizikové. Ne vždy to ovšem platí. Pokud například srovnáte vývoj hodnoty zlata a akciového indexu , tak dojdete k jednoznačnému závěru, že akciový index byl za posledních 50 let výnosnější a méně volatilní. Přesto se ale na komodity nahlíží trochu jinak. Mají totiž praktické využití a pro většinu průmyslových odvětví jsou nepostradatelné. Zatímco akcie společnosti tedy mohou padnout za jednu noc, u ropy nebo zlata to nehrozí.

směnný kurz

Komodity se obchodují na komoditních burzách. K obchodování komodit se ovšem nepoužívají skutečné komodity, ale různé typy termínových kontraktů (obvykle futures kontrakty). Tyto kontrakty využívají dodavatelé i odběratelé komodit, ale také investoři a obchodníci. Kontrakt lze totiž před vypršením prodat, čímž se obchodník zbaví povinnosti komoditu dle dohody dodat nebo odebrat. Většina komoditních investorů tedy fyzické komodity nikdy nevlastní. Spekulanti, kteří drží obchodní pozice krátce, mohou využít také neburzovní rozdílové smlouvy (CFD).

Autor příspěvku: