Historie interiérových vypínačů

Na začátku 20. století nebylo tak jednoduché si rozsvítit v místnosti. Tenkrát to totiž nebylo jako dnes a čekalo vás dlouhé hledání ve tmě. Jediný způsob, jak jste si mohli zajistit světlo bylo hledat spínač, který visel ze žárovky. Takto to fungovalo velmi dlouho, a to než přišli na scénu dva vynálezci z New Yorku. S čím přišli?
 chodící žárovka

První ovládání na zdi

V roce 1917 si William J. Newton a Morris Goldberg nechali patentovat vypínač umístěný na zdi. Jednalo se o poměrně komplikovaný a důmyslný vynález, protože elektrický obvod musel být zaveden do zdí a rozveden po celé místnosti. To bylo samozřejmě ze začátku velkým luxusem pro mnoho lidí, protože ne každý si to mohl dovolit. Postupně se tato technologie ovšem rozšířila do všech domácností po celém světě. Tento patent odstartoval módu páčkových variant, které pracují prakticky na stejných principech dodnes.
 

Evropa v těsném závěsu

Evropa se samozřejmě nenechala zahanbit a pustila se do svých návrhů. Na rozdíl od Ameriky nás zaujala především mechanika otočného zdroje světla. V roce 1919 v německém městě Schalksmühle vznikla společnost bratrů Roberta a Huga Berkerových. Ti se zabývali výrobou porcelánových otočných kusů. Na jejich výrobě produkce těchto produktů stojí dodnes.
 
Na prvním místě tedy stál otočný mechanismus s porcelánovým podkladem. V roce 1939 se místo porcelánu začaly objevovat bakelitové produkty. Tento materiál byl populárním především z důvodu své nehořlavosti, tvrdosti a odolnosti. Kromě toho z něj bylo možné tvořit různé tvary, takže se kromě kulatých variant začaly vyrábět také hranaté.
 žárovka osram 40 w
S rokem 1950 přišla novinka v podobě kulaté varianty, která měla uprostřed svítící knoflík. Bylo tak jednoduché ho ve tmě najít a snadno stisknout. Poté se s příchodem šedesátých let s novými styly roztrhl pytel. Na trhu se objevily hranaté modely se snímatelným krytem. Ten byl praktický především při malování pokoje, kdy se dal jednoduše na chvilku odstranit a poté dát zpět. Od roku 1980 se stal populární kruh uvnitř čtverce. A v současné době už na trhu najdete prakticky cokoli, jen si zvolte nejlepší vypínače a zásuvky pro vás.

Autor příspěvku: