Bílkoviny jako základ


Pokud bychom chtěli vyjmenovat veškeré funkce, které v našem organismu mají bílkoviny, nedopočítali byste se stran, které bychom museli popsat. Jednoduše řečeno bílkoviny v našem těle mají nezastupitelnou úlohu. Proto je také nutné, abychom je přijímali v každodenní stravě v dostatečném množství. Doporučuje se, aby bílkoviny představovaly okolo 25-30 procent našeho jídelníčku. Mělo by se ale jednat o bílkoviny, které jsou dobře využitelné. To znamená, že existují bílkoviny, které když sníme projdou trávicím traktem, aniž by se rozložily a vstoupily do organismu. Takové bílkoviny pak odchází stolicí a vlastně nic prospěšného pro nás neznamenají.

bílkoviny v luštěninách

Dobře využitelné jsou bílkoviny kravského mléka. Takže výrobky z něj, a na předním místě syrovátka (nejen kravská), jsou jedním z nejlepších zdrojů proteinů. Co jsou tedy ty funkce, které v našem těle bílkoviny zastávají? Jedná se o různé součásti buněk. Struktury bílkovinného charakteru používají buňky pro transport od jedné organely ke druhé. Kromě toho jsou takové struktury nezbytné pro buněčné dělení, kdy je nutné rozdělit rovnoměrně genetickou informaci v jádře dceřiným buňkám. Mnohé struktury, které má buňka na povrchu a které využívá pro komunikaci s okolím jsou také bílkoviny.

péče o pleť

Některé buňky produkují také určité látky, které mohou mít účel jako například imunitní protilátky, což jsou, světe div se, opět bílkoviny. Kromě toho jsou bílkoviny obsaženy také v mezibuněčné hmotě, což je materiál, který slepuje jednotlivé buňky k sobě a dává tak tvar a charakter jednotlivým orgánům. V takovéto mezibuněčné hmotě jsou obsaženy například kolagenní vlákna, ta ale se stárnutím organismu postupně mizí a dochází tak k projevům jako jsou vrásky a povadlá pleť. Naše tělo si ve vyšším věku kolagen neumí vytvářet samo, takže je nutné jej dodávat, třeba jako kolagen v prášku.

Autor příspěvku: